News
- 2023-07-28 14:58
- AP
Ostatni, trzeci już odcinek naszego przewodnika diagnostycznego dotyczy pomocnych funkcji diagnostycznych jakie daje oprogramowanie TEXA BIKE oraz tester TXB Evo z rozszerzoną pamięcią wewnętrzną. Tym razem omówimy funkcję zapisu parametrów pojazdu zarówno w warsztacie jak i podczas dynamicznych testów drogowych.
Pokażemy to na przykładzie, którym będzie diagnostyka sterownika silnika w Ducati Multistrada 1200S.
Po połączeniu się ze sterownikiem "Wtrysk benzyna" na ekranie, w zakładce Parametry otrzymujemy dostęp do ponad 60 parametrów.
Analiza tak wielu parametrów na jednym ekranie może być kłopotliwa, dlatego istnieje możliwość ich filtrowania. Pozwala ona na wyświetlenie tylko tych parametrów, które nas w danym momencie interesują i, na których chcielibyśmy skupić się podczas diagnostyki zgłoszonej awarii.
Po zastosowaniu filtra i ograniczeniu ilości parametrów, w menu na dole ekranu pojawią się 2 dodatkowe funkcje.
ZAPIS PARAMETRÓW
Pierwsza z nich, oznaczona ikoną "REC", pozwala zapisywać wartość wybranych parametrów (zebranych przez maksymalnie 30 minut) na komputerze PC. W tym celu niezbędne jest ciągłe połączenie testera TXB z komputerem PC (poprzez kabel USB lub bezprzewodowo korzystając z Bluetooth).
Po zakończeniu diagnostyki program IDC5 zaproponuje zapisanie danych, a następnie poprosi o uzupełnienie danych właściciela pojazdu.
Tak zapisane dane dają możliwość szczegółowej analizy poszczególnych parametrów oraz udostępnienie ich klientowi np. na wydruku zarówno na miejscu jak i w przyszłości. Przeglądanie danych archiwalnych może być przydatne np. w późniejszym kontakcie z klientem. Aby przejść wcześniej zapisanych danych, należy przejść do działu "Zarządzanie informacją o kliencie".
TESTY DROGOWE
Druga z funkcji, oznaczona ikoną pasa drogowego, służy do wykonywania dynamicznych testów drogowych. Po naciśnięciu tej ikony tester TXB Evo uruchamia tryb zapisu wybranych parametrów do jego pamięci wewnętrznej, jednocześnie wyłączając bieżącą diagnostykę i rozłączając połączenie z komputerem PC. Wówczas program wyświetli na ekranie następujące komunikaty.
Po pomyślnym uruchomieniu testu drogowego, mechanik bądź klient może wykonać jazdę pojazdem z podłączonym do złącza diagnostycznego testerem.
Po zakończeniu jazdy testowej i ponownym uruchomieniu diagnostyki pojawi się komunikat jak na poniższym obrazku.
Tak zebrane dane zapisujemy na komputerze. Może to zająć parę chwil w zależności od długości jazdy testowej oraz ilości zgromadzonych danych. Po pomyślnym pobraniu danych z urządzenia pojawi się możliwość podglądu zapisanych parametrów.